Ειδήσεις
Χρόνια Πολλά, Καλές Γιορτές 20/12/2019

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17/12/2019 η συνεδρίαση της οργανωτικής επιτροπής του Πρωταθλήματος Τύπου, παρουσία εκπροσώπων από τις ομάδες ANT1, Βεργίνα TV, Γ.Γ.Α., Sportime, Αυγή, Σ.Ε.Η. και Action 24. Καθώς ολοκληρώθηκαν τέσσερις μόνο αναμετρήσεις από τις έξι της 8ης αγωνιστικής, ενώ εκκρεμεί η συνέχεια των άλλων δύο που διεκόπησαν, επικυρώθηκαν τα αποτελέσματα αυτών των τεσσάρων αγώνων, τα οποία είναι: Ntaskaspress.gr – Sportime 3-1, Action 24 – Alpha 3-1, iEfimerida - Σ.Ε.Η. 1-6 και Σπορ FM - Βεργίνα TV 4-0.

Ο αγώνας Αυγή – ΑΝΤ1 διεκόπη στο 15ο λεπτό (με το σκορ στο 0-2), αφενός λόγω αιφνίδιας αποχώρησης του γιατρού της αναμέτρησης εξαιτίας σοβαρού οικογενειακού προβλήματος και αφετέρου λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου από την έντονη βροχόπτωση. Η επικινδυνότητα του γηπέδου, λόγω της συνεχόμενης βροχής, οδήγησε και στη διακοπή της αναμέτρησης Atromitistas.gr - Γ.Γ.Α. με το τέλος του ημιχρόνου (40o λεπτό, 0-1 το σκορ εκείνη τη χρονική στιγμή). Οι δύο αυτοί αγώνες θα συνεχιστούν από το ακριβές σημείο της διακοπής τους το προσεχές Σάββατο 21/12/2019. Αυγή και ΑΝΤ1 θα συναντηθούν στο Γήπεδο Μελισσίων στις 10 π.μ, ενώ την ίδια ώρα, 10 π.μ., στο Γήπεδο της Αργυρούπολης, Atromitistas.gr και Γ.Γ.Α. θα παραταχθούν εκ νέου για το δεύτερο μεταξύ τους ημίχρονο.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη διεξαγωγή ή μη των αγώνων σε περίπτωση πρόβλεψης κακών καιρικών συνθηκών, η Προκήρυξη του Πρωταθλήματος 2019-20 αναφέρει αναλυτικά τι προβλέπεται. Καλό θα ήταν να τη διαβάσουν όσοι την αγνοούν για να μη γράφουν ή αναρτούν ανακρίβειες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Ορίστηκαν, επίσης, για το Σάββατο 11/1/2020 τα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής με το πρόγραμμα να έχει ως εξής: